Презимето кај Македонците

Издавач: Менора | Јазик: Македонски | Година: 2022
Оригинален наслов: ПРЕЗИМЕТО КАЈ МАКЕДОНЦИТЕ | Бр. на страни: 186 | Димензии: Б5 | Корица: мека

Книгата што се наоѓа пред вас претставува сублимат од одговори на прашања кои самата сум си ги поставувала себеси во одделни статии во последниве десетина години, но и одговор на низа прашања што ми ги поставуваат пријателите и познајниците кога ќе разберат со што се занимавам во Институтот за македонски јазик веќе 16 години.

Тие прашања најчесто се движат од најлесни (на пример, за тоа како се пишува додаденото венчално презиме кон моминското, со цртичка или без?) до такви прашања за кои не само јас, туку и целата општо-словенска ономастика не дала одговор кога, на пр., се работи за некое презиме во кое е вложена семантички сосема непроѕирна основа.

Цена: 1200 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Издавачка куќа Менора

Report an abuse for product Презимето кај Македонците

Категорија:
ИСБН: 978-608-200-497-6

Questions and Answers

You are not logged in