Приказна за една гротескна љубов

Издавач: Бегемот | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: DEN VIDUNDERLIGA KÄRLEKENS HISTORIA | Бр. на страни: 332 | Димензии: 195x125 | Корица: /
Извадок:

Јунакот на романот, Херкул Барфус, е глувонемо џуџе што поседува необична дарба за читање на туѓите мисли и за влијаење врз нив, како и за предвидување на иднината. Доаѓа на свет во јавна куќа, а мајка му умира за време на породувањето. Истиот ден, во соседната соба, се раѓа ќерката на друга проститутка – Хенриет. Децата воспоставуваат необичен контакт… Романот „Приказна за една гротескна љубов“ искажува сродство со литературата на јужноамериканскиот магичен реализам, со своите претходници Габриел Гарсија Маркес и Изабела Аљенде. Во овој барокен роман, чија акција е сместена во почетокот на XIX век, значењата се менуваат прикажувајќи го двојното дно, блескавите парадокси пронаоѓаат исто така блескави решенија, лутајќи по мрачните лавиринти на писателот.

Цена: 350 ден 298 ден

19 на залиха

Спореди
Продавач Бегемот

Report an abuse for product Приказна за една гротескна љубов

Категорија:
ИСБН: 978-608-4869-15-3

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Приказна за една гротескна љубов”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in