Приказна за господин Зомер

Издавач: Издавачки центар ТРИ | Јазик: Македонски | Година: 2005
Оригинален наслов: Die Geschichte von Herrn Sommer | Бр. на страни: 105 | Димензии: 19см | Корица: /

За разлика од неговиот прв роман, Парфем, овде Зискинд ни нуди една сосем поинаква приказна, во поинаква атмосфера и расположенија. Збогатувајќи ја приказната со илустрации, навидум се работи за детска книга, но всушност тоа е приказна од времето на детството, но не и детска книга; се раскажува за еден загадочен шетач, приказна за господин Зомер.  Приказната за шетачот е всушност едно резиме за животот, за судбината, за растењето, сето тоа  спакувано во оваа мала книшка која ни се обраќа како на деца.

И покрај тоа што за Зомерови, особено за господин Зомер не се знаеше ништо, со сигурност може да се рече дека во круг од најмалку 60 километри околу езерото немаше човек, маж, жена или дете - па дури ни куче - кој не го познаваше господин Зомер, затоа што тој постојано одеше. Можеше да паѓа снег или град, да лие дожд, сонце да пече, ураган да дува - господин Зомер одеше.
Рангирано 5.00 од 5 според 1 рејтингот на корисниците
(1 оценка на корисник)

Цена: 200 ден

3 на залиха

Спореди
Продавач Издавачки центар ТРИ

Report an abuse for product Приказна за господин Зомер

Категорија:
ИСБН: 9989-153-16-7

1 оценка за Приказна за господин Зомер

  1. Rated 5 out of 5

    Билјана Сердарска (верификуван корисник)

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in