Приказни обични за луѓе необични

Издавач: Готен | Јазик: Македонски | Година: 2012
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 64 | Димензии: / | Корица: мека

Авторот користи еден апарат на банализација, на разигрување на фразите и на спуштање на нивото, кој е наследство од авангардата, особено руската авангарда и дадаистите. Таа јазична и авторска маска ја користи, од една страна, со цел универзалните вистини да ги направи достапни и разбирливи за секој. Од друга страна, тоа е израз и на неговиот револт, неговиот интелектуален, да не речам политички, ангажман, но и еден ангажман против уреденоста на светот и тој тоа успешно го прави преку онеобичувањето на нештата.

Цена: 90 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач КупиКнига

Report an abuse for product Приказни обични за луѓе необични

Категорија:
ИСБН: 978-608-4625-17-9

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Приказни обични за луѓе необични”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in