Приказни од Мала Страна

Издавач: Македоника | Јазик: Македонски | Година: 2011
Оригинален наслов: Povídky malostranské | Бр. на страни: 203 | Димензии: 200х140 | Корица: /

За најдобро дело на Јан Неруда (1834-1891) се смета збирката раскази Приказни од Мала Страна (1878). Во него ја насликал Мала Страна, неговиот роден кварт, во периодот пред 1848, врз основа на своите сеќавања. Претставени се типични ликови на чешкото граѓанство. Со хумор ги опишува нивните карактеристики, го критикува локалниот живот. Тој користи интегрирана форма на новелистичка приказна, понекогаш неговата нарација се состои од серија мали снимки од секојдневниот живот. Хероите се точно карактеризирани, секој од нив има различен говор. Неруда е извонреден раскажувач и умее одлично да ги типизира ликовите. За Приказни од Мала Страна, која е и најдобрата збирка раскази во чешката литература во деветнаесеттиот век, самиот Неруда запишал: „Ќе пишувам модерно, т.е. вистинито, ќе земам ликови од животот, ќе го сликам животот во неговата голотија, директно ќе кажам што мислам и што чувствувам“. И по близу век и пол оваа книга звучи модерно и е читана и во Чешка и во светот.
Рангирано 5 од 5 според 4 рејтинзите на корисниците

Цена: 250 ден

6 на залиха

Спореди
Продавач Македоника Литера

Report an abuse for product Приказни од Мала Страна

Категорија:
ИСБН: 978-608-225-053-3

Questions and Answers

You are not logged in