Принципи на енергетската електроника

Издавач: Арс ЛАМИНА | Јазик: Македонски | Година: 2014
Оригинален наслов: PRINCIPLES OF POWER ELECTRONICS | Бр. на страни: 738 | Димензии: 160x235 | Корица: /

Овој текст е специјално наменет за изучување на предметот енергетска електроника. Иако овој предмет покрива една широка област, темите се разработени во доволна длабочина за да овозможат да бидат изложени основните принципи, концепти, техники, методи и електрични кола, кои се неопходни за да се разбере проектирањето на енергетските електронски системи за најразновидни апликации од 5 W преобразувач до 500 MW преобразувач за еднонасочен пренос на електричната енергија.

Традиционално, енергетската електроника се разгледува и се изучува како еден сублимат од повеќе одвоени дисциплини: на пример, електромоторните погони, еднонасочните преобразувачи познати како dc/dc преобразувачи или системите составени од статички исправувачи. Скоро неизбежно студентите ја изучуваат енергетската електроника во само еден контекст, во зависност од перспективата на книгата од која учат или од самиот професор. Уште повеќе, оние што се среќаваат со енергетската електроника на своите работни места вообичаено имаат мали предзнаења од оваа тема. Како и да е, сите примени на енергетската електроника се базираат на една заедничка основа и ние се обидовме тоа јасно да го ставиме до знаење во оваа книга.

Цена: 2850 ден

50 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Принципи на енергетската електроника

Категорија:
ИСБН: 978-608-229-773-6

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Принципи на енергетската електроника”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in