Преглед на кошничка “Osnove veštačke inteligencije i mašinskog učenja” e додадена во Вашата кошничката

Принципи за дизајн на компјутерски системи

Издавач: Датапонс | Јазик: Македонски | Година: 2011
Оригинален наслов: Principles of Computer System Design: An Introduction | Бр. на страни: 548 | Димензии: 190х235 | Корица: /

Принципи на дизајн на компјутерски систем е првиот учебник што претставува принципиелен пристап кон дизајнот на компјутерскиот систем. Ги идентификува, испитува и илустрира основните концепти во дизајнот на компјутерски систем кои се вообичаени во оперативните системи, мрежите, системите на бази на податоци, дистрибутивните системи, програмските јазици, софтверското инженерство, безбедноста, толеранцијата на грешки и архитектурата. Преку внимателно анализирани студии на случаи од секоја од овие дисциплини, оваа книга покажува како да се применат овие концепти за да се справување со практичните проблеми со дизајнот на системот. За поддршка на фокусот на дизајнот, текстот идентификува и објаснува апстракции што се покажале успешни во пракса, како што се повик за далечинска постапка, организација на клиенти / услуги, датотечни системи, интегритет на податоци, конзистентност и автентични пораки. Повеќето компјутерски системи се изградени со користење на неколку такви апстракции. Текстот опишува како се аплицираат овие апстракции, покажува како се користат во различни системи и го подготвува читателот да ги примени во идните дизајни. Книгата се препорачува за помлади и постари студенти на додипломски студии по оперативни системи, дистрибуирани системи, дистрибуирани оперативни системи и / или курсеви за дизајн на компјутерски системи; и професионални дизајнери на компјутерски системи. Карактеристики: -Концепти за дизајн на компјутерски систем водени од фундаментални принципи -Вкрстен пристап кој идентификува апстракции вообичаени за вмрежување, оперативни системи, трансакциски системи, дистрибутивни системи, архитектура и инженерство на софтвер -Студии на случај што ги прават апстракциите реални: именување (DNS и URL-то); датотечни системи (датотечниот систем UNIX); клиенти и услуги (NFS); виртуелизација (виртуелни машини); распоред (краци на дискот); безбедност (TLS) -Бројни фрагменти од псевдокод кои даваат конкретни примери на апстрактни концепти

Цена: 1300 ден

4 на залиха

Спореди
Продавач ДАТАПОНС

Report an abuse for product Принципи за дизајн на компјутерски системи

Категории: ,
ИСБН: 9786082220789

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Принципи за дизајн на компјутерски системи”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in