Признание

Publisher: БАТА ПРЕСС | Language: Македонски | Year: 2022
Original title: The confession | Num. of pages: 364 | Dimensions: 21 | Cover: тврда

Една ноќ, непознат маж влегува во луксузниот дом на поз­натиот банкар и тајкун Хари Макнамара и неговата жена Џули. Непознатиот, го претепува Хари додека згрозената Џули сето тоа само го набљудува, скаменета од страв.

Речиси неполн час после нападот, ЏП Карни, се предава на полицијата. Признава дека до смрт го претепал Хари, но тврди дека нападот не е смислен претходно и дека не го знаел името на жртвата. Со оглед на тоа дека станува збор за озлогласениот банкар Хари Макнамара, детективите не можат, а да не се запрашаат, дали е навистина случаен чин на насилство или е поврзан со еден од многубројните гревови на Хари: корупција, себичност, прељуби, предавство…

Овој возбудлив психолошки крими-трилер ќе ве натера да се запрашате кој е вистински виновник: Хари, Џули или ЏП? И дали предавањето на Карни е мотивирано од грижата на совест или неговото признавање е уште еден пресметан потег во таа смртоносна игра?

Авторката Џо Спејн мајсторски ги портретира ликовите, но и случувањата во Ирска – Келтскиот тигар – пред економскиот подем и по крахот во последните децении.

Price: 430 ден

3 in stock

Compare
Sold By БАТА ПРЕСС

Report an abuse for product Признание

Categories: , , ,
SKU: 978-608-253-191-5

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Признание”

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Questions and Answers

You are not logged in