Признавам дека живеев: мемоари

Издавач: Арс ЛИБРИС | Јазик: Македонски | Година: 2018
Оригинален наслов: Confieso que he vivido: memorias | Бр. на страни: 528 | Димензии: / | Корица: мека

Признавам дека живеев е раскажување за еден возбудлив живот создаден од сите неочекувани авантури и од радоста на самото постоење. Во својата животна врвица, Пабло Неруда избира да се вклучи во критичните историски настани од неговото време и да стои исправен покрај своите другари, колеги, обесправениот народ... непокорно верен на својата идеја. Овие мемоари се сочинети од емотивни епизоди, забавни анегдоти, необични случувања, трогателни сеќавања, приказни за хероизмот и за злобата. Признавам дека живеев упатува на повеќе од 400 личности кои на одреден начин го обележале 20 век и со кои Неруда воспоставил непосреден контакт. Вештиот раскажувач Неруда живописно ги пренесува своите искуства како амбасадор на Чиле на Далечниот Исток, присуството за време на Шпанската граѓанска војна, дипломатската заложба за евакуирање на републиканците од Шпанија пред налетот на фашизмот, активното учество во културниот отпор во Европа и во Америка, прогонството, цврстите пријателства, (не)успешните бракови, моќните љубови...

Цена: 890 ден

5 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Признавам дека живеев: мемоари

Категорија:
ИСБН: 978-608-259-321-0

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Признавам дека живеев: мемоари”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in