Проклета авлија

Издавач: Детска радост | Јазик: Македонски | Година: 2010
Оригинален наслов: Prokleta avlija | Бр. на страни: 134 | Димензии: 20x14 | Корица: мека

Проклета авлија е новела напишан од југословенскиот писател и нобеловец Иво Андриќ . Книгата претставува т.н. „роман во рамка“, а жанровски припаѓа во категоријата историска хроника, бидејќи дејството временски е сместено во XIX век. Структурно е составен од осум глави, а местото каде се случува заплетот е еден затвор во Цариград. Главните ликови кои ја градат наративната целина се фра-Петар, затворскиот управник Латиф-ага (попознат како Караѓоз), младиот Ќамил, и останатите споредни ликови како Хаим, Заим итн. Нараторот е сезнаечки, а раскажува по принципот на „веќе чуено“. Изданието е лектира за четврта година средно образование.

Цена: 160 ден

7 на залиха

Спореди
Продавач Просветно Дело АД Скопје

Report an abuse for product Проклета авлија

Категории: ,
ИСБН: 989PD9100204

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Проклета авлија”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in