Пропаста на лагата

Издавач: Бегемот | Јазик: Македонски | Година: 2014
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 96 | Димензии: 110x180 | Корица: /

Пропаста на лагата припаѓа на раниот развоен период на Вајлд и е целосно во склад со принципите на естетското движење. Сократовскиот дијалог на духовит, типично вајлдовски начин ги предава неговите уметнички ставови, ја спротивставува приземјеноста на реализмот со имагинацијата на романтизмот, ја става уметноста во супериорна позиција над природата, ја издигнува имагинацијата како врвен принцип во создавањето на уметноста наспроти грубоста на реалниот живот кој не треба да биде дел од литературата. Иронијата, острата критика, недогледното познавање на светската литература, како и интелигентното изведување на аргументи убедливи дури и за најскептичниот читател, се неизбежна карактеристика на критичките дела наВајлд.
Рангирано 5 од 5 според 4 рејтинзите на корисниците
(1 оценка на корисник)

Цена: 190 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Бегемот

Report an abuse for product Пропаста на лагата

Категорија:
ИСБН: 978-­608­-4718-­1-30

1 оценка за Пропаста на лагата

  1. Rated 5 out of 5

    Anonymous (верификуван корисник)

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in