Прослава

Издавач: Артконект | Јазик: Македонски | Година: 2020
Оригинален наслов: Proslava / Damir Karakaš | Бр. на страни: 120 | Димензии: 11×18 cm | Корица: /

Крајот на една војна навестува искуства на нови страдања, а секојдневието во кое борбата за преживување не остава многу простор за промена, ја покажува сета комплексност на човековото постоење, згусната во поетска, па дури и митска слика за крајот на просторот и времето. Во краткиот роман Прослава низ четири приказни, исполнети со симболи и изградени според митска матрица, се доловени четири клучни епизоди од животот на главниот лик. Каракаш пишува во модернистички стил, заснован на лирски описи и алузии, карактеристичен за јужнословенските литератури од средината на XX век, односно за времето во кое е сместено дејството на романот. Фрагментарно раскажаните настани во романот го сликаат осамениот и суров секојдневен живот во едно изолирано планинско село, но прозата на Каракаш допира универзални теми кои се исклучително релевантни за современиот читател.

Цена: 220 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач Артконект

Report an abuse for product Прослава

Категорија:
ИСБН: 978-608-4852-23-0

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Прослава”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in