Прости ми

Издавач: Антолог | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: Unnskyld | Бр. на страни: 208 | Димензии: 13x20 | Корица: мека

Спонтана љубовна приказна на двајца млади. Приказна за љубовта, но и за тоа како таа згаснува. Парот започнува врска, воопшто не познавајќи се еден со друг. Но она што се случува со текот на времето е премин во мачно секојдневје исполнето со опсесија, сомнежи, болка, кое ги руши границите помеѓу вистината и лагата, сонот и реалноста. Приказната открива страст, но и репресија и лаги како механизам на промислена самоодбрана. Надежта, соништата за свадба и големото патување на море, копнежот за единство и вечност се задушуваат во сите прикриени вистини, опасни тајни и сомнежи. Реализам што се граничи со апсурдот на сонот и со црниот хумор. Ида Хегази Хојер нуди ретроспектива на љубовта што е силна и мрачна, радосна и тажна, великодушна и себична, откривајќи ги грубите и ранливи страни на човекот, механизмите на интеракција, како и можноста за помирување. И, кога сè е неповратно, остануваат живиот спомен во крвта, монолог од дното на душата и едно тивко: прости ми... Награда за литература на Европската Унија за 2015 година.

Цена: 250 ден

6 на залиха

Спореди
Продавач Антолог

Report an abuse for product Прости ми

Категорија:
ИСБН: 978-608-243-327-1

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Прости ми”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in