Процес

Издавач: Антолог | Јазик: Македонски | Година: 2022
Оригинален наслов: Der Prozess | Бр. на страни: 240 | Димензии: 13/20 | Корица: тврда

Застрашувачка приказна за Јозеф К., банкарски службеник што ненадејно е уапсен и мора да се брани од обвинение за кое не може да добие никакви информации.

К. полни триесет години на денот кога во неговиот стан пристигнуваат лицата што треба да го уапсат. Во период што следува тој сè повеќе се заплеткува во невидливата мрежа на еден необјаснив процес. Движејќи се низ лавиринтската мрежа на стапиците на системот, продолжува да се однесува на начин што го прави да изгледа сè повиновен.

Јозеф К. станува симбол за вознемиреноста и чувството на отуѓеност на модерното време и за борбата на обичниот човек против неразумниот авторитет.

Напишан во период од јули 1914 до јануари 1915 година, овој роман се совпаѓа со најважните случувања во животот на Кафка, но и со европската историја и почетокот на Првата светска војна. Објавен е во 1925 година.

„Процес“ е едно од најважните книжевни дела на XX век, со кое почнува нова ера во светската историја на литературата.

Цена: 400 ден

4 на залиха

Спореди
Продавач Антолог

Report an abuse for product Процес

Категории: ,
ИСБН: 978-608-243-541-1

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Процес”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in