Регулирање на медиумите: Компаративна студија

Издавач: Арс ЛАМИНА | Јазик: Македонски | Година: 2009
Оригинален наслов: Regulating the Changing Media: A Comparative Study | Бр. на страни: 368 | Димензии: 140x208 | Корица: /

Оваа книга е настаната како резултат на еден истражувачки проект финансиран од страна на Советот за економски и за општествени истражувања на Обединетото Кралство. Истражувањето е направено како дел од истражувачката програма на овој Совет во областите на медиумската економија и на медиумската култура. Дел од овој истражувачки тим се Дејвид Голдберг (виш предавач на Правниот факултет при Универзитетот во Глазгов), Тони Просер (професор на Правниот факултет при Универзитетот во Глазгов) и Стефан Г. Верхулст (поранешен виш соработник на Правниот факултет при Универзитетот во Глазгов и програмски директор на Програмата за компаративно медуимско право и политика од Колеџот „Волфсон“ при Универзитетот „Оксфорд“).
На почетокот од текстот се опфатени развојните моменти што се појавиле за време на медиумските промени во голем број различни земји. Понатаму, предложени се начини за тоа како може да се развиваат прописи што ќе се однесуваат на модерните медиуми, земајќи ги предвид сите претходно спомнати развојни моменти. Се разбира дека авторите (сите се правници) се залагаат за владеење на правото во новиот свет на медиумите, наспроти тенденциите за нивна целосна слобода. Тие се на став дека мора да има законски прописи и дека, едноставно, не може да му се стави крај на правото.
Во секој случај, потребна е интелигентна дебата за насоките во кои се движат медиумите како дел од општеството. Во книгата се дадени факти и анализи на прашањата што се јавуваат во многу различни земји, а за одговорите ќе може да донесат одлука самите читатели. Авторите со ова дело даваат важен придонес кон таа дебата за постојните, новите и за идните медиуми.
За сите подетални информации во врска со содржината и со достапноста на книгата слободно пишувајте на
publishing@arslamina.com.

 

Рангирано 5 од 5 според 4 рејтинзите на корисниците
(1 оценка на корисник)

Цена: 1300 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Регулирање на медиумите: Компаративна студија

Категорија:
ИСБН: 978-9989-2874-7-3

1 оценка за Регулирање на медиумите: Компаративна студија

  1. Rated 5 out of 5

    Anonymous (верификуван корисник)

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in