Рингишпил

Издавач: Матица Mакедонска | Јазик: Македонски | Година: 2011
Оригинален наслов: Рингишпил | Бр. на страни: 458 | Димензии: 20 cm | Корица: мека

Ана имала среќно детство на чифликот на нејзиниот татко Стеван и баба ѝ Дара, таа уживала во селскиот живот, во дружбата со својот најдобар другар Ѓорѓе и во нивните игри на рингишпилот на баба Дара. Но нејзината мајка Ленка во своето преубаво девојче го препознава несекојдневниот талент за балет кој Ана го носи во себе. За тоа разговара со својот сопруг, но тој не се согласува со неа Ана да оди на часови за балет. Па поради тоа во една мугра на седми август 1938 год. Ленка заедно со Ана скришно од сите го напушта чифликот и ја носи Ана во Белград во балетското училиштето на Клара Сич која на времето била позната балерина во „Бољшој театар” во Москва. Ана и Ленка започнуваат нов живот во големата престолнина и Ана напорно вежба подготвувајќи се за својата светска кариера во Русија. Но Ана никогаш ниту за момент не ги заборава спомените од своето среќно детство покрај рингишпилот. Конечно на осумнаесет годишна возраст Ана заминува во Русија и ја започнува својата кариера во „Бољшој театар”. Сите се маѓепсани од нејзината несекојдневна убавина и огромниот талент на Ана Балинт но дури тогаш започнуваат нејзините страдања и пресврти во нејзиниот живот...
Рангирано 4.67 од 5 според 12 рејтинзите на корисниците
(12 оценки на корисници)

Цена: 580 ден 440 ден

1 на залиха

Спореди
Продавач Матица

Report an abuse for product Рингишпил

Категорија:
ИСБН: 978-608-10-0131-0

12 оценки за Рингишпил

 1. Rated 5 out of 5

  Anonymous (верификуван корисник)

  Навистина прекрасна книга, но не ја препорачувам на личности кои се премногу чувствителни. Делува депресивно .. :/

 2. Rated 5 out of 5

  Anonymous (верификуван корисник)

 3. Rated 5 out of 5

  Весна Миновска (верификуван корисник)

  Многу убава и навистина прекрасна животна приказна за една примабалерина. Четиво кое се чита воеден здив.

 4. Rated 5 out of 5

  Anonymous (верификуван корисник)

  prekrasna kniga, prekrasna!!

 5. Rated 1 out of 5

  Anonymous (верификуван корисник)

 6. Rated 5 out of 5

  vesna s (верификуван корисник)

 7. Rated 5 out of 5

  Рисанка Паласкарова (верификуван корисник)

  tazna ljubovna prikazna. ova delo e dokaz feka vo zivotot nemoze da se ima se! Vredi da se procita 🙂

 8. Rated 5 out of 5

  Anonymous (верификуван корисник)

  Prekrasna,mnogu emotivna!

 9. Rated 5 out of 5

  Anonymous (верификуван корисник)

  Mnogu emotivna kniga.Mnogu slikovito napishana.Prekrasno!

 10. Rated 5 out of 5

  Слаѓан Бишковски (верификуван корисник)

 11. Rated 5 out of 5

  Слаѓан Бишковски (верификуван корисник)

  Prekrasna, tazna, slikovita i mnogu emotivna

 12. Rated 5 out of 5

  Слаѓан Бишковски (верификуван корисник)

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in