Робинзон Крусо

Издавач: ФЕНИКС | Јазик: Македонски | Година: 2007
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 251 | Димензии: 210х148 | Корица: мека

Романот Робизон Крусо на англискиот писател Даниел Дефо (1660-1731) се вбројува меѓу класичните дела на светската литература. Во него станува збор за борбата на осамениот човек против природата и симболичната драма за освојување на првите придобивки на цивилизацијата. Дејствието се случува на еден пуст остров во Тихиот океан, а главни ликови се Робинзон и Петко. Ова дело е едно од најпознатите во светот и е омилена лектира за најмладите читатели. Робинзон е човек со немирен дух, љубопитен и нескротлив, вечно во потрага по нови предизвици, по непознатото. Возбудливите авантури на Робинзон биле инспирирани од вистински настан: четири години самување на еден морнар на пуст остров. Во Робинзоновата борба со дивата природа е одразен непокорот на човекот кој и во најтешките услови наоѓа сили да опстане. Робинзон живеел повеќе од 27 години на пуст остров и се покажал како успешен земјоделец, вешт сточар, мајстор на многу занаети, но сите тие години поминати на едно место уште повеќе ја разгореле неговата желба за патувања и предизвици, која е општочовечка и вечна...

Цена: 180 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач ФЕНИКС

Report an abuse for product Робинзон Крусо

Категории: ,
ИСБН: 978-9989-33-300-2

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Робинзон Крусо”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in