Роденденски приказни

Издавач: Издавачки центар ТРИ | Јазик: Македонски | Година: 2009
Оригинален наслов: Birthday stories | Бр. на страни: 198 | Димензии: 125х195 | Корица: /

На оваа невообичаена  роденденска прослава, Харуки Мураками направил избор од најдобрите автори на кратки раскази во изминативе години, секој со своето роденденско искуство, а секоја приказна - фотографија на еден ден од животот. Низ приказните на Расел Бенкс, Итан Канин, Рејмонд Карвер, Дејвид Фостер Валас, Денис Џонсон, Клер Киган, Андреа Ли, Даниел Лајонс, Луис Робинсон, Линда Сексoн, Пол Теру, Вилијам Тревор и на самиот Мураками, оваа антологија на чудесен начин ни пренесува  најразлични роденденски сцени –  семејни врски и стари љубови; случајни средби и долго оплакувани загуби; горчливи настани, болки и радости; и по некој неочекуван подарок - слики од несовршено минато и неизвесна иднина.   Мураками на брилијантен начин ја пренесува апсолутната необичност на обичниот живот, а оваа антологија ги слика истите детали што и самиот тој би ги забележал - секојдневни настани со неочекуван пресврт.
Рангирано 5 од 5 според 4 рејтинзите на корисниците
(1 оценка на корисник)

Цена: 300 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Издавачки центар ТРИ

Report an abuse for product Роденденски приказни

Категорија:
ИСБН: 978-608-4577-16-4

1 оценка за Роденденски приказни

  1. Rated 5 out of 5

    Даниела Карастојанова (верификуван корисник)

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in