Седумтемина луди

Издавач: Антолог | Јазик: Македонски | Година: 2016
Оригинален наслов: Los siete locos | Бр. на страни: 282 | Димензии: 13x20 | Корица: мека

Седумтемина луди е жестока антиутопија, во која вистината и фантазијата си ги заменуваат местата. Мрачното дело на Арлт ја претскажува политичката иднина на Аргентина 15 години пред некој воопшто да слушне за Хуан Перон. 

Груба, брутална, колоквијална и надреална книга, во која главниот лик, очаен поради постојан недостиг на пари и на перспективи, се приклучува на едно тајно друштво што сака да го смени општествениот поредок преку сурова и ужасувачка социјална револуција осмислена од еден од најмоќните ликови создадени во аргентинската литература, Астрологот. Превратот треба да биде финансиран преку мрежа на бордели распоредени низ цела Аргентина, а со нив ќе управува друг интересен лик, Меланхоличниот Насилник. 

Во романот се изложуваат апсолутната лудост на општеството, суровоста на капитализмот, нечувствителноста на индустријата и нејзините технолошки машини, поставени наспроти ранливоста на смртниот човек што создава. На тој начин, човекот влегува во метафизички страдања со универзален карактер, актуелни и ден-денес. 

Истоимениот филм од 1973 година е добитник на Сребрена мечка (големата награда на жирито) на Берлинскиот филмски фестивал.


Цена: 250 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Антолог

Report an abuse for product Седумтемина луди

Категорија:
ИСБН: 978-608-243-176-5

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Седумтемина луди”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in