Семејството во Гилје

Издавач: ИКОНА | Јазик: Македонски | Година: 2012
Оригинален наслов: Familjen paa Gilje | Бр. на страни: 194 | Димензии: 14x21 | Корица: тврда

Јонас Лие, (6 ноември 1833 – 5 јуни 1908) е норвешки новелист, поет и драмски писател, којшто се вбројува во Големата четворка на норвешката литература од 19 век, заедно со Хенрик Ибзен,Бјорнстјерн Бјорнсон и Александар Киеланд.
Во своите дела, Јонас Лие често ја рефлектира природата, народниот живот, како и социјалниот дух на норвешката нација. Неговото пишување често се занимава со семејниот живот во различни контексти, вклучувајќи и портретирање на социјалните и интелектуални ограничувања за жените од образованите класи. Лие е сестран писател, либерален и модерен, но исто така и силно поврзан со традицијата.
Меѓу најдобрите дела на Лие се вбројува С„ емејството во Гилје: Домашна приказна на четириесеттите“ , која е впечатлив документ од животот на семејството на еден офицер, и за малкуте опции кои им се дадени на ќерките во ваквите семејства.

Цена: 449 ден

5 на залиха

Спореди
Продавач ИКОНА

Report an abuse for product Семејството во Гилје

Категорија:
ИСБН: 978-608-221-061-2

Questions and Answers

You are not logged in