Септември

Издавач: Алманах | Јазик: македонски | Година: 2013
Оригинален наслов: Eylül | Бр. на страни: 171 | Димензии: 21х13 | Корица: мека

Мехмет Рауф (1875-1931), припаѓа на писателите од Сервет-и Фунун (Ризница на знаењето), литературно движење од крајот на 19 в. кое се одликува со дела пишувани по западни влијанија. Пишувал романи, приказни и драми, но несомнено неговото најубаво дело е романот Септември (Eylül, 1900). Во него писателот им дава тежина на внатрешните светови на своите јунаци. Главната тема на приказната е забранетата љубов помеѓу Неџип и Суат. Неџип е млад човек кој тукушто ги завршил студиите и живее боемски живот. Суат е мажена жена, која се жртувува себеси и својот живот за расположението на нејзиниот сопруг. Авторот го опишува внатрешниот свет на двата главни лика во најсуптилни детали; поради новината што ја внело во турската литература, овој роман се смета за едно од најсјајните дела на Сервет-и Фунун. Јунаците на Рауф се идеализирани, културни и високообразовани личности со западноевропски манири. Во турската литература Мехмет Рауф се смета за прв успешен автор на психолошкиот роман.

Цена: 250 ден

Спореди
Продавач Алманах

Report an abuse for product Септември

Категорија:
ИСБН: 978-608-65521-5-2

Questions and Answers

You are not logged in