Сезан : живот

Издавач: Нампрес | Јазик: Македонски | Година: 2018
Оригинален наслов: Сезан : живот Данчев, Алекс | Бр. на страни: 500 | Димензии: Б4 | Корица: /

Сезан : живот Данчев, Алекс Сезан - Алекс Данчев ни ја дава првата сеопфатна оценка на револуционерното дело и немирниот живот на Пол Сезан. Еден од највлијателните сликари на своето време и пошироко, Сезан е уметник-креатор на модерното време, кој го смени начинот на кој го гледаме светот. Данчев ја раскажува приказната за уметник кој првично бил сметан за лудак, варварин и социопат, кој верувал дека уметноста мора да биде израз на темпераментот, кој имал семејство што го чувал тајно од својот татко до своите четириесетти години, кој ја имал својата прва изложба на возраст од педесет и шест години, но кој жестоко ги одржувал своите револуционерни верувања. Данчев ни покажува како верувањето и животот што го водел Сезан станале опсесија и инспирација на уметници, писатели, поети и филозофи од Анри Матис и Пабло Пикасо до Семјуел Бекет и Ален Гинсберг.

Цена: 1200 ден 600 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач Нампрес

Report an abuse for product Сезан : живот

Категорија:
ИСБН: SBN - 978-608-251-135-1

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Сезан : живот”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in