Шест проблеми за дон Исидро Пароди

Издавач: Антолог | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: Seis problemas para don Isidro Parodi | Бр. на страни: 160 | Димензии: 13x20 | Корица: мека

Неповторлива уметничка фузија од креативната енергија на Борхес и Касарес. Пародија на детективскиот жанр, но истовремено и негово ремек-дело. Низ хумор и непредвидливи заплети, се движиме низ шесте приказни на дон Исидро Пароди. Овој парадоксален детектив ги решава најсложените случаи со неверојатна вештина, без да излезе од својата ќелија во државниот затвор, каде што одлежува казна неправедно осуден. Ова извонредно и сатирично дело е суштинскиот клуч на плодната соработка меѓу двајцата големи аргентински писатели, кои прават спој на ерудиција, пародија, мистификација и мистериозност. Нивните заеднички книги своевремено биле објавувани под името Онорио Бустос Домек, фиктивен лик што ги збунувал и критичарите и читателите.

Цена: 250 ден

9 на залиха

Спореди
Продавач Антолог

Report an abuse for product Шест проблеми за дон Исидро Пароди

Категорија:
ИСБН: 978-608-243-369-1

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Шест проблеми за дон Исидро Пароди”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in