Што е маж без мустаќи

Издавач: Прозарт Паблишинг | Јазик: Македонски | Година: 2020
Оригинален наслов: Što je muškarac bez brkova | Бр. на страни: 208 | Димензии: 20 см | Корица: /

Анте Томиќ вешто прикажува типично рурално опкружување, но иако се чини дека се потсмева со неговите херои занимавајќи се со нивните судбини, тој ги опишува со многу љубов и сочувство како голем познавач на тој менталитет, знаејќи дека под грубоста, тврдоглавоста и примитивизмот, во суштина се кријат добри луѓе. Според романот „Што е маж без мустаќи“ режисерот Хрвоје Хрибар сними наградуван филм со исто име во 2005 година. – Смешни и надреални ситуации, честопати на границата на ендемичен рурален монтипајтонизам, изобилуваат во романот „Што е маж без мустаќи“. – Шармантна и неодоливо духовита приказна, да речеме, со „чешки“ книжевен сензибилитет, но со страсти достојни за балканското поднебје и гласна динарска театралност, комбинирана со безброј интриги во медитеранската атмосфера… Теофил Панчиќ за „Што е маж без мустаќи“

Цена: 300 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач Прозарт Медиа

Report an abuse for product Што е маж без мустаќи

Категорија:
ИСБН: 978-608-256-067-0

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Што е маж без мустаќи”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in