Си беше една жена која сакаше да го убие детето на соседката

Издавач: ИЛИ-ИЛИ | Јазик: Македонски | Година: 2015
Оригинален наслов: Жила-была женщина, которая хотела убитЬ соседского ребенка | Бр. на страни: 196 | Димензии: 20х13 | Корица: /

Збирката раскази, со која Петрушевскаja за првпат му се претставува на македонскиот читател, претставува избор од можеби највиталната страна на нејзиниот писателски опус - загадочните и фантастични раскази. Тие се поделени во четири тематски целини според циклусите кои самата авторка ги уреди за руското издание. Љубопитниот читател ќе сретне мрачни и надреалистични вињети, раскажани во манирот на урбаниот фолклор, апокалиптични приказни за пропаста на социјално-политичкиот поредок, раскази кои ги истражуваат меѓучовечките односи под заканата од непознатото и после смртта, и вистински бајки за возрасни, како што самата писателка ги нарекува некои од своите прозни дела. Оваа книга на руската писателка е посветена на љубовта - поточно, таа е посветена на разните видови љубов, почнувајќи од речиси детската, безнадежна и вечна, и завршувајќи со умната и мудра љубов, љубовта која е подготвена на сè, која простува и која спасува. Судејќи по напишаното, писателката знае многу приказни, и еден дел од нив претставуваат бајки со среќен крај, додека други наликуваат на старите балади во кои бесмртна останува само љубовта. Уживајте!

Цена: 250 ден

20 на залиха

Спореди
Продавач Или-Или

Report an abuse for product Си беше една жена која сакаше да го убие детето на соседката

Категорија:
ИСБН: 978-608-4770-07-7

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Си беше една жена која сакаше да го убие детето на соседката”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in