Сидарта

Издавач: Ѓурѓа | Јазик: Македонски | Година: 2009
Оригинален наслов: Sidhartha | Бр. на страни: 144 | Димензии: 125x200 | Корица: мека

Преубавиот син Сидарта незадоволен од духовната исполнетост што му ја пружа традиционалната вера тргнува по патот во потрага на крајната вистина и конечното просветлување, не отстапувајќи од својата животна цел и автентичноста ни по која цена. Сидарта се откажува од благодетите на богатиот живот, доживува метаморфози во повеќе стадиуми, започнувајќи како самовљубен и нарцисоиден говорник горд на своите зборови и своето знаење, окружен со љубовта на своето богато семејство, Сидарта се посветува на учењето, на читањето книги, за подоцна да го напушти домот и да им се препушти на лутањето и страдањето, деноноќно гладувајќи и патувајќи. На тој пат дознава за Буда и тргнува да го бара, но набрзо сфаќа дека му треба лично искуство а не само учење од други. Подоцна станува љубовник, човек што си поигрува величенствено и надмоќно за на крајот да се врати на брегот од реката и да го слуша само нејзиниот жубор...
Рангирано 5 од 5 според 4 рејтинзите на корисниците
(1 оценка на корисник)

Цена: 200 ден

4 на залиха

Спореди
Продавач Ѓурѓа

Report an abuse for product Сидарта

Категорија:
ИСБН: 9786082012175

1 оценка за Сидарта

 1. Rated 5 out of 5

  Anonymous (верификуван корисник)

 2. Rated 5 out of 5

  Петар Кузманоски (верификуван корисник)

  🙂

 3. Rated 5 out of 5

  Ѓоко Стојковски (верификуван корисник)

 4. Rated 5 out of 5

  Anonymous (верификуван корисник)

 5. Rated 4 out of 5

  Hristina Arsova (верификуван корисник)

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in