Синиот фенер

Издавач: Бегемот | Јазик: Македонски | Година: 2018
Оригинален наслов: Синий фонарь | Бр. на страни: 432 | Димензии: 200 x 130 | Корица: /
Извадок:

„Синиот фенер“ е збирка раскази од 1992 година, која зазема посебно место во опусот на Пелевин. Таа е првото негово објавено дело со кое веднаш ја освојува наградата „Мал букер“ во Русија. Како и неговите подоцнежни романи, овие раскази се крајно инвентивни и лесно преминуваат од еден во друг жанр; полни се со апсурдна духовитост и егзистенцијална сатира. Преку досетливите наративи, како оној за гаражата која сонува да стане велосипед, Пелевин ја дисецира реалноста која ја земаме здраво за готово. Овие раскази совршено го прикажуваат во минијатура неговиот талент за создавање (книжевна) реалност од фантазијата.

Цена: 500 ден

16 на залиха

Спореди
Продавач Бегемот

Report an abuse for product Синиот фенер

Категорија:
ИСБН: 978-608-4718-90-1

Questions and Answers

You are not logged in