Преглед на кошничка “Свињите” e додадена во Вашата кошничката

Сино и црно

Издавач: Мартина | Јазик: Македонски | Година: 2018
Оригинален наслов: MAI VE SIYAH | Бр. на страни: 276 | Димензии: / | Корица: мека

Романот „Сино и црно“, во кој се објаснуваат уметноста, литературата и преведувањето, како главна тема го обработува судирот помеѓу реалноста и соништата. Почнувајќи со прославата на десетгодишнината на списанието „Огледало на настаните“, главниотл ик во книгата доживува една сина ноќ под дијамантското небо. Ахмет Џамаил, кој е добар пријател со Хусејин Назми, се труди да напише поема со нов стил. Неговите дела, пак, се предмет на неприфатлива и безмилосна критика од страна на стариот поет Раџи. Ахмет Џемаил живее со надежта еден ден да стане познат писател, да има своја печатница и да се ожени со Ламиа. Овој познат роман на Халид Зија Ушаклигил, кој со различни преплети постојано го држи вниманието на читателот, е еден од најпознатите романи во периодот Сервети Фунун, и на возбудлив начин открива дали соништата на Ахмет Џемил ќе станат реалност...

Цена: 390 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач Мартина

Report an abuse for product Сино и црно

Категории: ,
ИСБН: 978-608-4626-67-1

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Сино и црно”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in