Синтеза

Издавач: Бегемот | Јазик: Македонски | Година: 2021
Оригинален наслов: De Synthèse | Бр. на страни: 171 | Димензии: 195x125 | Корица: мека

„Имаго, краен стадиум во развојот на една индивидуа, кај антроподите и амфибиите.“

Растејќи со татко пијаница и мајка скршена од тага, една девојка го поминува своето детство од 1980-те зјапајќи во телевизорот за да избега од напнатоста, депресијата и насилното однесување што го исполнуваат нејзиниот приградски дом. Откако победува на натпревар за модели, се посветува на тоа да стане мирно имаго на кое може да се проектира сè, празен лист со празен поглед. Заработувајќи доволно во Париз за да се пензионира во своите дваесетти години, купува студио во Монтреал и се повлекува од светот и неговите перципирани закани, негувајќи го своето постоење како имаго преку својот аватар во виртуелната реалност.

Жорж укажува на отуѓено детство прикажувајќи ги опсесиите на поп-културата, жената во улогата на имаго, изолацијата во својот дом и светот на интернетот. „Синтеза“ е каталог на немирот на едно време, од нуклеарна војна до тероризам, од климатски промени до биолошка војна. Сместена во минатото и не многу далечната иднина на Монтреал, „Синтеза“ е застрашувачка приказна за угнетувањето, потиснувањето и бестелесноста.

Цена: 300 ден

3 на залиха

Спореди
Продавач Бегемот

Report an abuse for product Синтеза

Категорија:
ИСБН: 978-608-4869-68-9

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Синтеза”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in