Сизифе, смени го врвот!

Оригинален наслов: Сизифе, смени го врвот! | Бр. на страни: 137 | Димензии: 14,8 х 21,0 | Корица: /

Димитар И. Вилазорски, се потруди со свои „коментари“ да ни претстави 57 врвни афористичари од Вардар па до Триглав. Така ќе дознаеме нешто повеќе и за менталитетите на народите од нашата некогашна заедничка татковина. „Откриен е црногорскиот Сизиф како турка камен од стиропор“, македонскиот „чека некој да го турне“, хрватскиот „му се извинува на каменот што не успеал да го задржи на врвот“… Дознаваме дека „Босанскиот Сизиф туркал трупци“ додека јуословенскиот Сизиф скршнал од патот и дотуркал до Голи Оток. Авторот и воедно составувач на оваа афористичка сизифијада се погрижил да им приреди на љубителите на афористиката едно необично, оргинално издание.

Цена: 350 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач Меѓународен центар за славјанска просвета

Report an abuse for product Сизифе, смени го врвот!

Категорија:
ИСБН: 978-608-4689-68-3

Меѓународен центар за славјанска просвета

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Сизифе, смени го врвот!”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in