Скиселени тикви

Издавач: Прозарт паблишинг | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: Скиселени тикви | Бр. на страни: 92 | Димензии: 20 см | Корица: мека

„Збирката куси-куси раскази „Скиселени тикви“ на Саша Станишиќ претставува исклучително компактно, зрело и умешно книжевно достигнување во македонската литература. Достигнување кое, за среќа, ќе успее на книжевната мапа на Скопје да постави и една неговата населба, едно негово предградие кое досега не побудило посебен интерес кај ниеден македонски писател. Но, тоа е само еден помеѓу другите аргументи за вредноста на оваа книга“ – Владимир Јанковски „...во мини-расказите на Станишиќ животот живее книжевно! Неговата авторска перцепција е одбирна и ефикасна. Без претерувања, без големи зборови, без драматични теми и личности, а животна, смешна и потсмешлива, задоволство за читање“ - Александар Прокопиев за „Скиселени тикви“

Цена: 250 ден

19 на залиха

Спореди
Продавач Прозарт Медиа

Report an abuse for product Скиселени тикви

Категорија:
ИСБН: 978-608-256-038-0

Questions and Answers

You are not logged in