Скопски улици

Издавач: Бегемот | Јазик: Македонски | Година: 2022
Оригинален наслов: Скопски улици | Бр. на страни: 149 | Димензии: 185x120 | Корица: мека

Во „Скопски улици“, градот е распослан пред читателот како лавиринт што треба да се истражи, но за кој, сепак, имаме одредени патокази. На родниот град Васко Марковски му пристапува како на место што го посетува за првпат – ретка, но толку потребна вештина за да се избегне баналноста кога се пишува за градот. Авторот го изострува своето око како објектив што го пронаоѓа само она што не е видливо на прва. Понекогаш тоа е некаква асоцијација или аналогија, сцена, слика, референца од музиката или поп-културата… Но секогаш резултира со мала урбана епифанија. […]
Николина Андова Шопова

Цена: 300 ден

20 на залиха

Спореди
Продавач Бегемот

Report an abuse for product Скопски улици

Категорија:
ИСБН: 978-608-4869-70-2

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Скопски улици”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in