Слон

Издавач: Бегемот | Јазик: Македонски | Година: 2017
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 209 | Димензии: 180x110 | Корица: мека

Расказите од збирката Слон ги презентираат сите карактеристики на литературната дејност на Славомир Мрожек. Критиката ги прогласила за најкарактеристични за неговото творештво: гротескно прикажани ситуации во кои е вплеткан дезориентираниот главен лик, компромитација на прогресивноста и наводната наука, апсурдноста на постапките на бирократската власт. Една од главните карактеристики на неговиот стил е и феноменалното користење на јазикот преку примената и пародирањето на разни стилови и конвенции.

Сите овие карактеристики ги прават расказите на Мрожек универзални и актуелни за сите контексти на политичкиот тоталитаризам.

Рангирано 5 од 5 според 4 рејтинзите на корисниците
(1 оценка на корисник)

Цена: 300 ден 255 ден

20 на залиха

Спореди
Продавач Бегемот

Report an abuse for product Слон

Категорија:
ИСБН: 978-608-4718-79-6

1 оценка за Слон

  1. Rated 5 out of 5

    Anonymous (верификуван корисник)

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in