Смртта на еден среќен човек

Издавач: КСЦ/Полица | Јазик: Македонски | Година: 2016
Оригинален наслов: Morte di un uomo felice | Бр. на страни: 238 | Димензии: 21 | Корица: мека

Летото 1981 г. во Милано, во периодот на т.н. оловни години во Италија, протагонистот Џакомо Колнaги води истрага за група млади терористи кои се одговорни за убиството на еден демохристијански политичар. Истовремено со приказната за можностите и ограничувањата на правниот систем, за човекот во потрага по смислата, како и разбирањето на потеклото на тероризмот, вториот фокус во романот е врз таткото на Колнаги, Ернесто, човек од работничката класа, идеалист кој се приклучил на партизаните во ерата на фашизмот и бил убиен од милицијата кога Колнаги уште бил дете. Низ двете паралелни приказни за судбините на таткото и синот, Колнаги доаѓа до заклучок дека доколку циклусот на насилства не се прекине, тоа ќе води до натамошна смрт и страдање, што и всушност на крајот се потврдува на најтрагичен начин.

Романот Смртта на еден среќен човек на Џорџо Фонтана е добитник на наградите Премио Кампиело и Премио Лориа во 2014 година.

Цена: 300 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач КСЦ/ПОЛИЦА

Report an abuse for product Смртта на еден среќен човек

Категорија:
ИСБН: 978-608-4780-55-7

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Смртта на еден среќен човек”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in