Смртта на Иван Илич

Издавач: Ѓурѓа | Јазик: Македонски | Година: 2011
Оригинален наслов: СмртЬ Ивана ИлЬича | Бр. на страни: 96 | Димензии: 125x200 | Корица: /

Смртта на Иван Илич е едно од врвните дела од доцната фаза на Лав Толстој. Во
него авторот, преку сопствената филозофија на човекољубието, се пресметува со лажниот живот на луѓето од својот круг. Но тој на својот јунак можноста да ја спознае вистината му ја дава дури во моментот на смртта. За да го достигне тој посакуван миг, Иван Илич мора да ги мине сите искушенија прво на навидум „среќниот“ живот, во кој врвниот критериум за среќата е „пристојноста“, потоа
на тешкиот период на сомнежите, придружени со страшни физички и психички
страдања. Kако награда за сето тоа, на крајот јунакот го доживува моментот на
просветление, чија главна содржина е љубовта спрема ближниот. Алфа и омега на целото грандиозно дело на Толстој, неговото завештание до кое стигнал и преку своето лично животно искуство.
Рангирано 5.00 од 5 според 2 рејтинзите на корисниците
(2 оценки на корисници)

Цена: 100 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Ѓурѓа

Report an abuse for product Смртта на Иван Илич

Категорија:
ИСБН: 9786082011639

2 оценки за Смртта на Иван Илич

  1. Rated 5 out of 5

    Ивана Србиновска (верификуван корисник)

  2. Rated 5 out of 5

    Слаѓан

    Убава новела со длабока порака 🙂

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in