Снег

Издавач: Магор | Јазик: Македонски | Година: 2009
Оригинален наслов: Kar | Бр. на страни: 472 | Димензии: 140 х 200 | Корица: мека

Во текот на четири дена, за време на кои градот Карс е затрупан под снег, херојот, поетот, кој го носи името Ка води разговор со личности чии политички убедувања се шират од комунизмот до национал-социјализмот, а чиј догматизам виси помеѓу екстремистичкиот и модернистичкиот Исламизам. Игриво служејќи се со модели кои на моменти наликуваат на Калвиновите или оние на Џојс, Орхан Памук во овој роман физички и метафизички ја осликува модерна Турција, со сите нејзини сјаења и темнеења.

Цена: 450 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Магор

Report an abuse for product Снег

Категорија:
ИСБН: 978-9989-183-64-5

Questions and Answers

You are not logged in