СОВЕТОТ НА ЕВРОПА – вредности, стандарди и државни интереси

Издавач: 2-ри Август | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: СОВЕТОТ НА ЕВРОПА – вредности, стандарди и државни интереси | Бр. на страни: 392 | Димензии: 25 | Корица: /

Советот на Европа е најстарата и најголемата европска политичка организација базирана врз принципот на меѓувладина соработка. Заштитата на човековите права, демократијата и владеењето на правото ги претставуваат трите основни столба врз кои што се потпира Организацијата. Овие три столба претставуваат почетна точка од која започнува создавањето и надградбата на вредностите и стандардите на Советот на Европа. Сето ова со право го детерминира Советот на Европа како организација која што претставува извор, креатор и заштитник на највисоките општествени стандарди и човекови вредности. Ваквиот лик на Организацијата создава генерална перцепција дека се работи за идеална и совршена организација во која што демократијата, владеењето на правото и заштитата на човековите права имаат апсолутен примат и доминација над сите останати интереси кои што се карактеристични за современото општество. Во оваа книга се анализира токму моментот на непосреден контакт помеѓу споменатите вредности и државните интереси на земјите членки. Гледано низ призма на теоријата, секоја земја членка на Советот на Европа би требало по автоматизам и без никакви пречки да ги прифаќа и имплементира вредностите и стандардите на Советот на Европа во рамките на својот севкупен општествен систем. Но, дали е тоа така?

Цена: 800 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач КупиКнига

Report an abuse for product СОВЕТОТ НА ЕВРОПА – вредности, стандарди и државни интереси

Категорија:
ИСБН: 978-608-4662-93-8

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “СОВЕТОТ НА ЕВРОПА – вредности, стандарди и државни интереси”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in