Спортски стории: записи, настани и сеќавања

Издавач: Арс Либрис | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: Спортски стории: записи, настани и сеќавања | Бр. на страни: 352 | Димензии: 20 | Корица: /

„Спорт, живот, настани“ не е само носталгична збирка од напишани спомени на истакнатиот и светски признаен спортски новинар и коментатор, Зоран Михајлов. Уште повеќе, оваа книга е паметник на успесите на македонските спортисти, на нивниот натчовечки влог во постигнувањето резултати вредни за светската почит, во поединечните и во групните спортови. Благодарение на неговиот професионален повик, Михајлов изворно ги пренесува случувањата од спортските борилишта, осврнувајќи се и на историските контексти што оставиле траен печат во домашната и во светската спортска историја. Па, така, оваа книга ќе потсети на многубројните доживувања, на блесоците и падовите, на некои афери без кои како да не се може, на контактите со светските асови, на немилите настани, како минхенската олимпијада во 1972 година, на олимпијадите на кои македонските спортисти ги освоија првите медали.

Цена: 420 ден

9 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Спортски стории: записи, настани и сеќавања

Категорија:
ИСБН: 978-608-259-327-2

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Спортски стории: записи, настани и сеќавања”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in