Спротивни светови

Издавач: КУЛТУРА | Јазик: Македонски | Година: 2020
Оригинален наслов: The marriage of opposites | Бр. на страни: 480 | Димензии: 20 | Корица: /

Забранета љубовна приказна на една извонредна жена која го раѓа сликарот Камиј Писаро – таткото на импресионизмот. Растејќи на идиличниот тропски остров Свети Тома во почетокот на 1800-тите, Рахел сонува за живот во далечниот Париз. Мајката на Рахел, столбот на нивната мала бегалска заедница на Евреи кои успеале да ја избегнат Инквизицијата, никогаш не ѝ простила на својата бунтовна ќерка која одбила да живее според правилата на заедницата. Рахел своето спасение го бара во нивната слугинка Адел и во нејзиното длабоко, доживотно пријателство со Жестин, ќерката на Адел. Рахел потпаѓа во ситуација во која нема контрола над својот живот. Таа е во брак со вдовец со три деца за да го спаси бизнисот на својот татко. Кога нејзиниот постар сопруг ненадејно умира и неговиот згоден, многу помлад внук, Фредерик, пристигнува од Франција за да го преземе управувањето со имотот, Рахел започнува пркосна, страсна љубовна врска која ќе предизвика скандал што ќе го погоди целото нејзино семејство, вклучувајќи го и нејзиниот омилен син Камиј, кој ќе стане еден од најголемите уметници на Франција.

Цена: 550 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач Култура

Report an abuse for product Спротивни светови

Категории: , ,
ИСБН: 978-608-262-072-5

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Спротивни светови”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in