Средна јавна економија

Издавач: Арс ЛАМИНА | Јазик: Македонски | Година: 2011
Оригинален наслов: Intermediate Public Economics | Бр. на страни: 747 | Димензии: 195x230 | Корица: /

Јавната економија ги проучува активностите на владата во поглед на оданочувањето и трошењето на средствата и влијанието од тие активности врз економската ефикасност. Оваа книга е единствена не само по својата сеопфатност туку и по својата искомбинираност од теорија и релевантни емпириски докази. Оваа теорија се разгледува низ целата историја на јавниот сектор. Објаснети се отстапувањата од ефикасноста, разјаснувајќи ги прашањата од политичката економија, барањето наемнина, правичноста, оданочувањето и даночното затајување со последиците што произлегуваат од него, федералната фискализација, социјалната заштита и економскиот раст. Иако во анализите е користено пониско математичко ниво, сепак, текстот се третира како аналитички, а не дискурзивен. Кон крајот на секое поглавје има вклучено вежби и препораки за дополнителна литература.
Без да се жртвува формалноста на теоријата, авторите го претставуваат материјалот на начин што може да мотивира, со политичка релевантност, а на крајот, сепак, да биде пријатен за читање. Наменет е за сите студенти во поодминат стадиум на студирање или за првите семестри од постдипломските студии. Секако, книгата заслужува да биде сериозно разгледана и од секој предавач што е во областа.
Жан Хиндрикс
е професор по економија и кодиректор на Центарот за операции, истражување и економетрија при Универзитетот „Католик Д
луван“. Гарет Д. Мајлс е професор по економија и раководител на Катедрата по економија при Универзитетот „Ексетер“. Тој е и соработник за истражување на Институтот за фискални студии.
За сите подетални информации во врска со содржината и со достапноста на книгата слободно пишувајте на
ekonomija@arslamina.com.

Рангирано 5 од 5 според 4 рејтинзите на корисниците
(1 оценка на корисник)

Цена: 1600 ден

50 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Средна јавна економија

Категорија:
ИСБН: 978-608-229-082-9

1 оценка за Средна јавна економија

  1. Rated 5 out of 5

    Anonymous (верификуван корисник)

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in