Средновековни романи и раскази

Издавач: ТАБЕРНАКУЛ | Јазик: Македонски | Година: 1996
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 232 | Димензии: 140mm x 200mm | Корица: /

Сета средновековна книжевност е создавана во духот на средновековието, се разбира, со доминантен акцент врз црквата и христијанството. Ваквиот однос се огледа, пред се, во бројните текстови од библиски и литургиски карактер, потоа во примерите на т.н. црковни слова, создавани, пред се, од црковните отци, а распространети во сиот словенски свет. И не е случајно пресудното влијание на византиските автори врз првата, а и врз подоцнежната, словенска генерација книжевни автори.

Цена: 239 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Табернакул

Report an abuse for product Средновековни романи и раскази

Категорија:
ИСБН: 9989-647-15-1

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Средновековни романи и раскази”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in