Среќниот принц и други приказни

Издавач: Магор | Јазик: Македонски | Година: 2013
Оригинален наслов: The happy prince and other stories | Бр. на страни: 56 | Димензии: 135x200 | Корица: мека

Среќниот принц и други приказни е објавена во 1888 година и содржи пет умет-
нички бајки. Авторот го презема најдоброто од жанрот бајка и го трансформира
во книга привлечна за сите генерации.
Чудесното доминира во текстовите, надградено со типичниот естетизам на Вајлд.
Речиси сите негови ликови се вљубеници во убавото, трагачи по апсолутното,
копнеат по нешто што е недофатливо на земјата. Затоа најчесто бајките имаат
невообичаен тажен крај. Низ нив провејува т.н. „блага тага“, толку типична за ар-
тизмот од крајот на XIX век.
Вајлд е врвен стилист, бајките се вистински прозни мајстории, сурово-нежна ода
на убавината и уметноста што ја победува минливоста.

Цена: 190 ден

1 на залиха

Спореди
Продавач Магор

Report an abuse for product Среќниот принц и други приказни

Категорија:
ИСБН: 978-608-223-204-1

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Среќниот принц и други приказни”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in