Срце од мастило

Издавач: КУЛТУРА | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: Tintenherz | Бр. на страни: 535 | Димензии: 21 | Корица: мека

Дванаесетгодишната Меги неочекувано дознава за необичната дарба на својот татко Мо – кога чита наглас, тој ги оживува ликовите од книгите. Една дамнешна вечер тој толку вдахновено ѝ читал од Срце од мастило што неколку негативци од книгата влегле во нивниот живот. А потоа Мо открива нешто уште пострашно – во мигот кога ги „исчитал“ злобниот Каприкорн и неговиот помошник, во книгата ја „вчитал“ Мегината мајка! Опкружени со своите книги, Меги и татко ѝ не ни сонуваат дека наскоро од корен ќе се променат нивните животи. Каприкорн со години трага по книговезецот Мо сакајќи да ја искористи неговата дарба за остварување на своите мрачни цели. А кога ќе успее да го киднапира, Меги и нејзините реални и измислени пријатели тргнуваат во авантура за каква што дотогаш само читала во своите книги – за да го спаси саканиот татко и да ја затвори последната страница од магичната книга. Безвременска приказна за книгите, имагинацијата, животот. Би се осмелиле ли да ја прочитате наглас? Гуд ридс Неверојатна приказна попрскана со малку волшебна прашина. Њујорк тајмс

Цена: 500 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач Култура

Report an abuse for product Срце од мастило

Категорија:
ИСБН: 978-608-230-655-1

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Срце од мастило”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in