Стаклената река

Издавач: Антолог | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: Стъклената река | Бр. на страни: 228 | Димензии: 13x20 | Корица: мека

Што се крие зад буквите ND издлабени во темелите на православен храм? Какви се чудните камени статуетки на црквата во село Градиште и чиј е духот што броди во неа? Пред овие прашања стои младата Французинка Елен Тибо, која пристигнува во Бугарија за да најде траги од доцното богомилство. Овде Елен сретнува група студенти што ја реставрираат црквата заедно со својот професор Стефан Методиев. Откако ќе се смести во куќата на баба Монка, каде што е сместена и убавата сликарка Марица, Елен се запознава со Виктор Марков. Започнуваат да се случуваат невообичаени нешта што ги вовлекуваат во мистериозни случувања што го запираат здивот. Соништа, преданија и реалност измешани во едно ужасувачко дводневно патување во земниот пекол на љубовта и страста. Емил Андреев мајсторски раскажува и гради една естетика на ужасот, напнатоста и загатката. Романот е истовремено и мистичен, и авантуристички, и готски, и историски!

Цена: 250 ден

8 на залиха

Спореди
Продавач Антолог

Report an abuse for product Стаклената река

Категорија:
ИСБН: 978-608-243-330-1

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Стаклената река”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in