Стандарди за заштита на инвестициите

Издавач: Арс ЛАМИНА | Јазик: Македонски | Година: 2010
Оригинален наслов: Standards of Investment Protection | Бр. на страни: 304 | Димензии: 150x235 | Корица: /

Од самиот наслов заклучуваме дека станува збор за стандардите што се бараат од земјите-домаќини при инвестирање од страна на странски инвеститори. Тие стандарди ја сочинуваат основата на современата меѓународна заштита на инвестициите. Книгата ги анализира суштинските стандарди што се содржани вообичаено во билатералните и во мултилатералните инвестициски договори, вклучувајќи ги и стандардите за праведен и непристрасен третман, целосна заштита и безбедност, експропријација и за стандардите против дискриминацијата.
Судската практика на арбитражните трибунали е постојано во развој и врши големо влијание врз толкувањето на овие стандарди. Во текстот од ова издание, водечките практичари и научници од сферата на арбитражата на инвестициските договори ја анализираат судската практика и формираат една правна рамка во однос на тоа како треба да се применуваат стандардите во иднина.
Аугуст Рајниш
, уредникот на ова дело, е универзитетски професор по јавно меѓународно и европско право на Универзитетот во Виена. Член е на комисијата за меѓународно право на странските инвестиции при Меѓународната правна асоцијација, арбитражен судија и правен експерт во многу инвестициски арбитражни случаи. Член е и на Меѓународниот центар за решавање на инвестицикси спорови.
За сите подетални информации во врска со содржината и со достапноста на книгата слободно пишувајте на
publishing@arslamina.com.

 

Рангирано 5 од 5 според 4 рејтинзите на корисниците
(1 оценка на корисник)

Цена: 1700 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Стандарди за заштита на инвестициите

Категорија:
ИСБН: 978-608-229-118-5

1 оценка за Стандарди за заштита на инвестициите

  1. Rated 5 out of 5

    Anonymous (верификуван корисник)

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in