Странецот

Издавач: Издавачки центар ТРИ | Јазик: Македонски | Година: 2023
Оригинален наслов: L’étranger | Бр. на страни: 118 | Димензии: 20 | Корица: мека

Човекот е единственото суштество кое одбива да биде она што е.

Едно утро Мерсо добива телеграма со известување за смртта на мајка си. Не само што таа вест ја прима ладнокрвно, туку утредента заминува на плажа со Марија, девојка кон која не чувствува ништо посебно. Без да се насети некаква емоција во неговиот карактер, Мерсо најпосле, без премислување, заслепен од летната жештина, убива човек.

Судењето за убиство на Мерсо се претвора во обвинување на неговата рамнодушност. Романот станува филозофска разрешница која ја расветлува апсурдната егзистенција на модерниот човек – борбата на поединецот против наметнатите морални норми.

Зошто Мерсо е туѓинец и дали вреди потрагата која ја води по суштината? Одговорот е во мајсторството на Албер Ками, кој преку психолошкото соголување на неговиот лик, создава ремек-дело на светската книжевност и еден од најзначајните романи на 20 век.

„За искреноста со која ги посочува проблемите со кои е обременета совеста на нашето време.“
Нобеловиот комитет при врачување на наградата на Албер Ками

Цена: 250 ден

5 на залиха

Спореди
Продавач Издавачки центар ТРИ

Report an abuse for product Странецот

Категории: , ,
ИСБН: 978-608-230-901-9

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Странецот”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in