Странецот

Издавач: Детска радост | Јазик: Македонски | Година: 2010
Оригинален наслов: Странецот | Бр. на страни: 132 | Димензии: 17x24 | Корица: мека

Најпознатиот роман на Ками, но честопати се вбројува и меѓу најпознатите дела на францускиот егзистенцијализам. Впрочем, романот покрај директно егзистенцијалистичките теми како апсурдот,. Главен лик во романот е Мерсо, Алжирец (државјанин на Франција, но живее во Северна Африка), кој обземен од тегобност, здодевност и бесмисла, навидум без причина, убива млад Арап. Приказната е поделена на два дела, во првиот дел прикажани се настаните кои водат до убиството, а во вториот настаните кои следат откако Мерсо е приведен. Изданието е лектира за четврта година средно образование.

Цена: 120 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Просветно Дело АД Скопје

Report an abuse for product Странецот

Категории: ,
ИСБН: 989PD9100190

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Странецот”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in