Страв : драми

Издавач: Паблишер | Јазик: Македонски | Година: 2021
Оригинален наслов: Страв : драми | Бр. на страни: 187 | Димензии: 21 см | Корица: /

Стефан Миленков пишува ефективно, едноставно и мудро, пишува драми што треба да бидат играни на сцена, не само читани во книга. Инвентивен во отворањето на темите, со ликови што се изградени директно од самото дејство, независно дали се во мал формат (како што се трите едночинки Објект: актер, Отвори врата! и Страв) или во стандарден драмски формат (Потаткување, драма во три чина), неговите драми говорат за ова време директно актуализирајќи универзални ликови и заплети.

Она што треба да го препознае современиот македонски театар е дека неговите драми не треба да останат само меѓу овие корици, туку треба да се поставуваат на театарските сцени!

проф. д-р Ана Стојаноска, театролог и писателка

Цена: 250 ден

5 на залиха

Спореди
Продавач Издавачки центар ТРИ

Report an abuse for product Страв : драми

Категорија:
ИСБН: 978-608-4892-59-5

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Страв : драми”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in