Стрип – деветтата уметност

Издавач: Бегемот | Јазик: Македонски | Година: 2021
Оригинален наслов: Стрип - деветтата уметност | Бр. на страни: 348 | Димензии: 205x205 | Корица: /
Извадок:

Во „Стрип – деветтата уметност“, како што загатнува насловот, Османли хируршки прецизно ја обработува стриповската полисемичност, внимателно анализирајќи го неговиот јазик и законитостите што го прават стрипот засебна уметност, и темелно истражува низ неговото минато доловувајќи дел од најбитните дела од деветтата уметност. Наспроти општото непрецизно мнение за стрипот како ништо повеќе од жанровска определба, засилено од холивудскиот тренд за филмување американски стриповски суперхерои, Османли одговара со пробивање на жанровските и тематски стеги и оди отаде стилските лимитации. И, водејќи се од мислата на стрип класикот Берн Хогарт за тоа дека „стрипот не треба да се бори да стане уметност, зашто тој веќе е тоа, но треба да се бори за неговото рамноправно место меѓу другите уметности“, Османли ѝ пристапува на оваа уметност како на (вистинска) уметност – академски, со сериозна посветеност и задлабочено. Александар Стеванов

Цена: 500 ден

18 на залиха

Спореди
Продавач Бегемот

Report an abuse for product Стрип – деветтата уметност

Категории: ,
ИСБН: 978-608-4869-52-8

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Стрип – деветтата уметност”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in