Свет зад светот

Издавач: Бегемот | Јазик: Македонски | Година: 2023
Оригинален наслов: Свет зад светот | Бр. на страни: 308 | Димензии: 190x120 | Корица: /
Извадок:

„Свет зад светот“ е нова теориска книга на Лидија Капушевска-Дракулевска, тематски врзана за македонската книжевност. Таа претставува надоврзување и надградување на клучните преокупации и интерпретативни стратегии на Капушевска-Дракулевска разработени во нејзиниот богат и разновиден есеистички опус. [...] Може да се рече дека есеистичката збирка „Свет зад светот“ има и еден историски и еден актуелен аспект: таа ја промовира поетиката на одделни авторски писма од македонската книжевност, покажувајќи го континуитетот и поетичкиот новум на нашата национална литература, како во еден конкретен историски, така и во еден современ културен контекст. [...] „Свет зад светот“ од Лидија Капушевска-Дракулевска одново ја потврдува научно-акрибичната и есеистички суптилната постапка на авторката. Капушевска-Дракулевска ги прави своите анализи со јазик и стил кои се несомнено научни, но кои, истовремено, по својата култура на изразот, исцело одговараат на уметничката материја за која станува збор. Акад. Влада Урошевиќ

Цена: 500 ден

20 на залиха

Спореди
Продавач Бегемот

Report an abuse for product Свет зад светот

Категорија:
ИСБН: 978-608-4869-90-0

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Свет зад светот”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in